V niedziela zwykła; rok A, 9 lutego 2014

Z Ewangelii św. Mateusza (5,13-16)

 

Wy jesteście światłem świata

 

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.
Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu.
Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.

 

każdy dzień

modlitwa brewiarzowa na każdy dzień

 


 

 

Lectio Divina – V Niedziela zwykła, rok A

 

Lectio - lektura: Mt 5,13-16

Aby lepiej zrozumieć:

·        Symbolika światła u ludów starożytnych była bardzo rozwinięta. Odnajdujemy te symbolikę także w Biblii. Sam Bóg jest światłością, tak tez mówi o sobie Jezus (J 9,5); ludzi wiernych Bogu Biblia nazywa synami światłości (w przeciwieństwie do synów ciemności); życie jest dążeniem do światłości wiekuistej; my mamy świecić przed ludźmi...

·        korzec to miara produktów płynnych i sypkich (15 litrów). Naczynie to służyło czasami (zwłaszcza w ubogich rodzinach) po obróceniu dnem do góry, jako świecznik na którym stawiano lampki oliwne.

·        Inna miarą był garniec (4,5 litra).

 

Meditatio - rozważanie:

Wprowadzenie.

Dzisiejsze słowa Jezusa można (a może trzeba) czytać w kontekście błogosławieństw. Jezus wypowiada osiem błogosławieństw (w 3-10); dziewiąte błogosławieństwo (w 11) nawiązuje do ósmego, jest jakby jego rozszerzeniem, po czym pojawia się porównanie do soli i światła.

Znamy treść błogosławieństw. Jak można by je zatytułować? Czym one są? Programem życiowym? Planem? Wskazówkami? Zachętami?

W tym kontekście czym będą dalsze słowa Jezusa o soli dla ziemi i świetle dla świata? Jak byśmy zatytułowali ten fragment?

Pomocą w rozumieniu tych słów mogą być słowa komentarza: „Nie powinniśmy szukać wyróżnienia, lecz tożsamości”. Tzn.: nie jest najważniejsze, że jest się na świeczniku, na widocznym miejscu. „Świeca w pierwszym rzędzie nie świeci, ale spala wosk, dopiero spalając go daje światło. Tożsamość nie trwa w ukryciu nawet, gdy nie czyni nic, by dać się widzieć. Sól nie może nie solić, a światło nie świecić. Problemem nie jest świecenie czy solenie, ale bycie solą i światłem.

Co składa się zatem na moją chrześcijańską tożsamość?

Zobaczmy to także w kontekście ostatniego zdania – celu wszystkiego: „aby widzieli dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (w. 16).

 

Oratio – modlitwa:

Propozycje: Ps 139

 

Actio – działanie:

?

 

Teksty analogiczne (tzw. marginalia). Podano za Biblią Jerozolimską.

Ewangelia według św. Mt rozdział 5

              werset 13        - Mk 9,50; Łk 14-34-35; Kol 4,6; Kpł 2,13; Lb 18,19

                        14        - J 8,12

                        15        - Łk 8,16; Łk 11,33; Mk 4,21

                        16        - J 3,21; J 15,8; 1 Kor 10,31