Ogłoszenia, 2 kwietnia 2023

·      Dziś Niedziela palmowa, czyli Męki Pańskiej. Liturgia kolejnych dni Wielkiego tygodnia pozwala na towarzyszenie Jezusowi w ostatnich dniach Jego życia. Udział w liturgii tych dni, zwłaszcza już od Wielkiego Czwartku pozwala na przeżywanie Zbawczych wydarzeń i pełniejszy udział w owocach Krzyża.

·      Przed kościołem można nabyć palmy. Zostaną one poświęcone na wszystkich Mszach Świętych. Msze Święte o godz. 900 oraz 1030 będą poprzedzone obrzędem poświęcenia palm i procesją do kościoła. Gromadzimy się przed kościołem.

·      Dzisiaj przypada również 18 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Zapraszamy do licznego udziału w Marszu Papieskim, który wyruszy z naszego kościoła po Mszy Świętej o 1030. Zakończenie przy pomniku św. Jana Pawła II przy kościele Matki Bożej.

·      Spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do spowiedzi i Komunii dzisiaj w kaplicy pod kościołem o 1600.

·      Różaniec i modlitwa Rycerstwa Niepokalanej dzisiaj o 1645.

·      Zapraszamy wszystkich na ostatnie już nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym na godz. 1715.

·      Ponieważ świętowanie Triduum Paschalnego rozpoczyna się w czwartkowy wieczór, dlatego zapraszamy i usilnie prosimy o skorzystanie ze spowiedzi do Wielkiego Czwartku.

·              Spowiedź dla dzieci: w poniedziałek klasy IV-VI o 1500; klasy VII i VIII o 1600

         Spowiedź dla dorosłych

Poniedziałek Wielkiego Tygodnia: od 600 do 900 oraz od 1500 do 1900

Wtorek i Środa Wielkiego Tygodnia: od 600 do 1000 oraz od 1500 do 1930

Dodatkowo w Wielką Środę w kościele na Rynku: w ramach „Nocy 

Konfesjonałów” spowiedź od 2000 do 2300

Wielki Czwartek:   od 600 do 730 oraz od 1400 do 1700

(od godz. 730 z powodu Mszy Świętej Krzyżma nie będzie spowiedzi)

·      Bardzo prosimy więc o to, aby nie odkładać spowiedzi na piątek i sobotę. Dla osób, które wracają z zagranicy, bądź są rzeczywiście przeszkodzone będzie dyżur w konfesjonale w piątek i sobotę.

·      Przed kościołem do nabycia: nasza parafialna gazetka „Źródło” (numer świąteczny na dwa tygodnie), Gość Niedzielny. 

·      Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na bieżące potrzeby parafii; z Bożego Grobu na kościoły w Ziemi Świętej, z drugiego dnia świąt na KUL.  

·      Za wszystkie ofiary, kwiaty i prace przy kościele składamy serdeczne „Bóg zapłać”. 

 

Święte Triduum Paschalne

Wielki Czwartek

·      Wielkim Czwartkiem rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. To najważniejsze obchody liturgiczne w całym roku. Zachęcamy do licznego udziału w liturgii od Czwartku wieczora począwszy, kiedy to rozpoczyna się nasze świętowanie.

·      W Wielki Czwartek w Opolu o 930 odprawiana jest Msza Krzyżma, w czasie której święci się oleje święte. 

·      W naszym kościele o godz. 1800 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – pamiątka ustanowienia Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. Udzielać będziemy Komunii Świętej pod dwoma postaciami. Z tego powodu zasadniczo nie będzie udzielana Komunia na rękę. Gdyby ktoś z powodów sanitarnych mimo wszystko pragnął przyjąć Komunię na rękę proszony jest o wyraźne zaznaczenie tego poprzez wyciągnięcie rąk.

·      Przed Liturgią zakończy się Adoracja w kaplicy Wieczystej Adoracji. Po Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej Adoracja w Ciemnicy będzie trwała przez całą noc. Wejście do kościoła tylko pod wieżą.

·      W Wielki Czwartek: o godz. 2200 nabożeństwo Via Sanguinis (Droga Krwi).

·      Tego dnia kancelaria nie będzie czynna.

 

Wielki Piątek

·      W Wielki Piąteknie odprawia się Mszy Świętej. O godzinie 700 sprawowana będzie Liturgia Godzin (Jutrznia i Godzina Czytań), 

·      O godz. 900, a także w godzinie śmierci Chrystusa, o godz. 1500Droga Krzyżowa(rozpoczęta Koronką) W sposób szczególny zapraszamy mężczyzn. 

·      Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej o godz. 1800. Adoracja Krzyża w czasie Liturgii Męki Pańskiej będzie dla wszystkich chętnych.

·      Adoracja przy Bożym Grobie przez całą noc; wejście od strony wieży.

·      W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Należy także zachować atmosferę powagi i milczenia. Zaleca się zachowanie postu od pokarmów mięsnych aż do Wigilii Paschalnej.

·      Od Wielkiego Piątku do Niedzieli Miłosierdzia trwa Nowenna do Bożego Miłosierdzia – codziennie o godz. 1500

·      W Wielki Piątek kancelaria nie będzie czynna.

Spowiedź dla osób, które nie mogły skorzystać ze spowiedzi przed Triduum

                 od 600 do 1700 (z przerwą od 1300 do 1400)

 

Wielka Sobota

·      W Wielką Sobotę Liturgia Godzin o godz. 700

·      Przez cały dzień trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie. 

·      Dzieci zapraszamy na adorację w Wielką Sobotę na godz. 1000.

·      Poświęcenie pokarmów od godz. 1200 do 1600 co godzinę. 

·      Poświęcenie pokarmów o 1500 połączone będzie z modlitwą do Bożego Miłosierdzia.

 

Spowiedź dla osób, które nie mogły skorzystać ze spowiedzi przed Triduum

               od 600 do 1600 (z przerwą od 1300 do 1400)

 

·      Liturgię Wigilii Paschalnej sprawować będziemy wieczorem o godz. 2200 i zakończona będzie procesją rezurekcyjną. Liturgia ta ma mieć charakter nocnego czuwania, dlatego zawiera więcej czytań, liturgię poświęcenia ognia i wody (prosimy przynieść świece, można też przynieść wodę). Będzie można za dobrowolną, drobną ofiarę nabyć także świeczki bezpośrednio przed liturgią. W czasie tej liturgii udzielać będziemy Komunii Świętej pod dwoma postaciami (zasady takie same jak w Wielki Czwartek). Zachęcamy do uczestnictwa także te osoby, które nigdy nie uczestniczyły w liturgii Wigilii Paschalnej.

 

Niedziela Zmartwychwstania

·      W Niedzielę Zmartwychwstania proponujemy wyakcentować śniadanie wielkanocne. Było by dobrze, gdyby - na wzór Wigilii - było to wydarzenie rodzinne, połączone z modlitwą, odczytaniem Ewangelii i składaniem życzeń. 

·      Pierwsza Msza Święta będzie poprzedzona Rezurekcyjną Procesją Wielkanocną o 645.

·      W kolejne dni po Niedzieli Zmartwychwstania trwa Oktawa Wielkanocy a także Nowenna do Miłosierdzia Bożego

·      W piątek, 14 kwietnia, z racji Oktawy nie obowiązuje post.

·      Kolekta z Wielkiego Czwartku oraz z pierwszego dnia świąt przeznaczona jest na cele parafialne i świąteczny wystrój kościoła; z drugiego dnia świąt na KUL, z Bożego Grobu na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej, natomiast z niedzieli Miłosierdzia Bożego na Caritas Diecezjalny. 

·      Za wszystkie ofiary i prace oraz przygotowanie liturgii i kościoła do świąt składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Caritas dziękuje także za ofiary złożone na rzecz rodzin potrzebujących z naszej parafii.