Schola liturgiczna parafii NSPJ w Raciborzu

Multithumb found errors on this page:

Could not create image storage: /var/www/vhosts/nspjraciborz.pl/httpdocs/cache/multithumb_thumbs
Could not create image: /var/www/vhosts/nspjraciborz.pl/httpdocs/cache/multithumb_thumbs/b_0_0_0_00_images_Obrazki_w_artykulach_schola.JPG. Check if you have write permissions in /var/www/vhosts/nspjraciborz.pl/httpdocs/cache/multihumb_thumbs/


„Napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha,

śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach. (Ef 5,19)

Nasza historia

Od kilku lat grupa zapaleńców, z inspiracji i pod kierunkiem ks. Marcina Cytryckiego, mobilizowała się do pracy na początku okresu Wielkiego Postu, aby przygotować oprawę muzyczną najpiękniejszej Liturgii w ciągu roku, jaką jest Liturgia Wigilii Paschalnej, kiedy celebrujemy Misteria Paschalne Chrystusa.
Z roku na rok pojawiały się coraz to nowe śpiewy, krystalizowała się też grupa śpiewaków. Pojawił się też mały zespół instrumentalny z kwartetem smyczkowym, klarnetem, instrumentami perkusyjnymi. To wszystko zaowocowało piękną liturgią Wigilii Paschalnej w roku 2007, w czasie której zarejestrowano także materiał na płytę CD.


Utworów liturgicznych w naszym wykonaniu można posłuchać poniżej

Oprócz naszych cotygodniowych prób, braliśmy udział w warsztatach śpiewów wielogłosowych, organizowanych przez Ośrodek Liturgiczny Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie, które prowadził m. in. wspomniany już Piotr Pałka, dyrygent i kompozytor. Kilkakrotnie gościł też w naszej parafii Paweł Bębenek, kompozytor i dyrygent, jego dziełem jest słynna już płyta: Dzięki Ci Panie. Mszy o Miłosierdziu. Gościliśmy również u nas Lidię Pospieszalską, wokalistkę i kompozytorkę, która wraz ze swoim mężem Marcinem Pospieszalskim współtworzy znany zespół grający muzykę chrześcijańską Deus Meus.

Efektem całorocznej pracy stała się nasza częsta obecność w czasie liturgii w naszej parafii, ale i śpiew w miejscach niespodziewanych, jak np. w klasztorze Ojców Benedyktynów w Biskupowie k. Nysy, czy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Śpiewaliśmy również na Placu Długosza w Raciborzu z okazji Dni Papieskich.

Nasze dzisiaj

Aktualnie tworzymy kameralny zespół śpiewaczy, liczący kilkanaście osób, spełniający funkcję klasycznej scholi liturgicznej (łac. schola cantorum), która podtrzymuje śpiew i upiększa śpiewem celebracje liturgiczne w naszej wspólnocie parafialnej, niedzielne Msze święte oraz uroczyste nabożeństwa.

Śpiewamy różnorodny repertuar, od klasycznych utworów liturgicznych, po współczesne kompozycje P. Bębenka, P. Pałki, czy też innych kompozytorów, zwłaszcza z krakowskiego środowiska dominikańskiego. Śpiewamy kanony z Taize, ale i specjalne utwory, które swoje źródła mają w liturgii prawosławnej, jak Akatyst ku czci Bogurodzicy czy Akatyst do Ducha Świętego.

Scholę tworzą osoby dorosłe, w tym kilkoro, którzy zaczynali swoją przygodę ze śpiewem liturgicznym wraz ks. Marcinem Cytryckim. Stale pojawiają się nowi śpiewacy. Jesteśmy grupą ludzi różnych stanów i zawodów, w większości bez formalnego wykształcenia muzycznego, ale których łączy jedno – umiłowanie śpiewu, a szczególnie śpiewu liturgicznego

Śpiew ten bowiem, jest narzędziem komunikacji między wierzącymi, umacniania wiary i apostolstwa. Otwiera serca na obecność Ducha Świętego i wyraża miłość, jaką stworzenie winno swemu Stwórcy i Zbawicielowi.

Taki jest właśnie najgłębszy sens naszych wysiłków, prób, występów. Wierzymy głęboko, że warto go podejmować.

 

Jesteśmy wdzięczni Naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, który jest dla nas „Radosną Światłością, prawdziwą, jedyną Mądrością”, że możemy swoją pracą i śpiewem wyrażać naszą wspólną modlitwę i uwielbienie Boga w liturgii.

Jeżeli chcielibyście do nas dołączyć, to serdecznie zapraszamy!

 

Członkowie „Scholi od Serca”Październik 2021